piątek, 1 sierpnia 2014

JAK WYCHODOWAĆ KIEŁKI W DOMU

Dzisiaj krótko o kiełkach. Domowa hodowla kiełków jest bardzo prosta. Poświęcając minutkę dziennie, można się zaopatrzyć w źródło wielu witamin i wartościowych substancji i to o każdej porze roku.

Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym, ale też w supermarkecie. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, by były to nasiona przeznaczone specjalnie na kiełki. Zwykłe nasiona np. rzodkiewki są zaprawione różnymi chemicznymi środkami konserwującymi i nie nadają się w tym celu. Można kupować różne nasiona pojedynczo, ale są też specjalne mieszanki np. kiełków ostrych lub o łagodnym smaku.

Do rozpoczęcia uprawy wystarczy nam słoik i gaza lub zwykła wata, ale dużo wygodniejsza jest choćby najprostsza kiełkownica. Kiełkownica to po prostu plastikowa miseczka na wodę z kratką, którą można prosto ściągnąć, a na którą wysypuje się nasiona kiełek.

Nasiona kiełków na kiełkownicy


Nasiona płukamy letnią wodą i pozostawiamy zalane wodą na kilka godzin. Po tym czasie wylewamy wodę i znów przepłukujemy kiełki. Tym razem zostawimy je na kilka dni (najczęściej od 3 do 5), już bez nadmiaru wody (aby woda nie dotykała sitka). Wodę należy wymieniać kiełkom przynajmniej raz dziennie, a najlepiej przepłukiwać 2-3 razy dziennie.

Kiełki po 24 godzinach zaczynają wypuszczać pędy

Kiełki nie powinny stać na parapecie ani w pełnym słońcu. Duża ilość ciepła może sprzyjać wytworzeniu się pleśni. Najlepiej postawić kiełki w półcieniu.

Gotowe kiełki najlepiej zjeść od razu;). Nadmiar zawsze można zebrać i przechowywać w lodówce do 7 dni.

Kiełki po 2 dniach


Po każdej hodowli należy dokładnie umyć pojemnik. Aby ochronić kolejną partię kiełków przed grzybami lub pleśnią, najlepiej namoczyć naczynie przez 15 min w occie a następnie go dokładnie wypłukać. 

Kiełki 4tego dnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz