środa, 6 sierpnia 2014

DOMOWE SOKI WARZYWNO-OWOCOWE


O tym, że świeżo wyciśnięte soki są znakomite dla zdrowia nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ważne czy jabłko, marchewka czy banan – we wszystkich owocach i warzywach znajduje się całe mnóstwo witamin i minerałów. Bardzo lubię przyjmować swoją dzienną porcję warzyw i owoców w postaci świeżego soku. Podobno substancje odżywcze w sokach nasz organizm wchłania w ciągu 15 min i w bardzo dużym stopniu przyswaja, dlatego częsta porcja świeżego soku może być skutecznym sposobem na wzmocnienie naszego organizmu.

Potrzebny sprzęt – sokowirówka lub wyciskarka

To, który z tych sprzętów posiadamy, nie jest ważne, gdyż w każdym z nich możemy przygotować świetne soki. Jednak nie da się ukryć, że sprzęty te bardzo się różnią, więc jeśli nie mamy żadnego z nich to lepiej dobrze się zastanowić nad zaletami i wadami każdego i dobrać ten, który będzie nam bardziej odpowiadał.

Ja mam sokowirówkę. Soki w niej powstałe charakteryzują się tym, że są bardziej wodniste niż te z wyciskarki i zawierają sporą warstwę piany, która oddziela się od czystego soku. Soki wyciśnięte z sokowirówki trzeba spożyć zaraz po przygotowaniu, gdyż nie nadają się one do przechowywania. Pewnie nic im się nie stanie, ale sok z sokowirówki jest bardzo napowietrzony, przez co dość szybko się utlenia i traci cenne substancje odżywcze.Potrzebne składniki: owoce i warzywa ;)

Podobno dla ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi należy spożywać owoce i warzywa o róźnych barwach, dlatego powinniśmy powinniśmy jeść kolorowo! Gdy mamy dobry sprzęt do robienia soków, to ogranicza nas tylko wyobraźnia. Soki można przyrządzać z wszelkich warzyw i owoców. Możemy, więc wybrać, co lubimy. W sokowirówce nie możemy tylko wycisnąć soku z warzyw liściastych tj. szpinak, sałata ani z ziół np. mięty czy mniszka lekarskiego.


Przygotowania

Wszystkie owoce i warzywa należy dokładnie umyć. Jeśli owoce mają grubą skórkę tj. pomarańcze czy kiwi to należy ją usunąć. Jabłek czy gruszek można nie obierać (jeśli mamy je z pewnego źródła lub jesteśmy przekonani, że nie zawierają szkodliwych oprysków). Owoce kroimy na takie kawałki, które zmieszczą się do sokowirówki.

Z owoców pestkowych tj. śliwki czy brzoskwinie usuwamy pestki. 

Niektóre owoce np. banan czy maliny nie nadają się do sokowirówek, gdyż zbyt szybko zapchałyby sito. Najlepiej je po prostu osobno zblendować i później domieszać do wyciśniętego soku. 

U mnie podstawą soku jest prawie zawsze jabłko i marchewka. 2 duże jabłka i 2 duże marchewki po wyciśnięciu dają 2 szklanki soku.

Wszystko, co przygotowaliśmy, wrzucamy do włączonej sokowirówki i już po minucie mamy pyszny i zdrowy świeży sok, bez barwników, bez konserwantów i bez cukru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz