piątek, 19 grudnia 2014

CZYM DEKOROWAĆ PIERNICZKI? – DODATKI I OZDOBY

Do dekorowania pierniczków wystarczy nam w sumie kolorowy lukier, ale jeśli chcemy stworzyć prawdziwe piernikowe dzieła sztuki przyda się jeszcze kilka innych akcesoriów i dodatków. 

Dekoracji cukierniczych – perełek, maczków, gwiazdek itp. jest mnóstwo. Sami musimy zdecydować, które podobają się wam najbardziej i w nie zaopatrzyć. Ja używam przede wszystkim pisaków z masą cukrową, gdyż za ich pomocą można wyczarować niesamowite rzeczy. Jeśli odpowiednio opanujemy pisaki to możemy za ich pomocą uzyskać zarówno grubą jak i cienką linię. Masa cukrowa zastyga błyskawicznie po wyciśnięciu, dlatego jeżeli jeszcze chcemy dodatkowo coś na nią nanieść i przykleić lepiej rysować linię po kawałku i przyklejać ozdoby jak najszybciej, przez stwardnieniem masy, gdyż inaczej mogą szybko odpadać. Pisaki przy takich obfitych dekoracjach jak moje szybko się wyczerpują, więc na taką podstawową ilość pierniczków z tego przepisu potrzebuję przynajmniej 2 komplety. Gdy zużyję połowę tubki, wtedy coraz ciężej mi wyciskać masę i uzyskać precyzją linię. Pomaga w tym zaciśnięcie na tubce jakiejś klamerki lub wsuwki do włosów.Często do dekoracji wykorzystuję również perełki, gwiazdki czy śnieżynki, których wybór jest ogromny. Można je z łatwością dostać w sklepie oraz zamówić na allegro. Na allegro w dziale ‘Dekoracje cukiernicze’ znajdziecie naprawdę całą masę dodatków do wyboru. Perełki i tego rodzaju dodatki są na tyle duże, że wygodnie je się nakłada palcami. Aby je przykleić do ciasteczka rysuję kulkę pisakiem cukrowym, a następnie wciskam w nią perełkę.

Maczki, czyli dużo mniejsze kuleczki sprawiają trochę więcej kłopotu. Jeśli chcemy udekorować nimi jakąś większą powierzchnię to najłatwiej po prostu posypać nimi obszar, na którym położyliśmy wcześniej cienką warstewkę świeżego lukru. Maczki nigdy nie przykryją idealnie całego lukru, którego używamy, jako kleju, dlatego używajmy tych kolorów, które do siebie pasują. Jeżeli chcę za pomocą maczków poukładać jakąś bardziej precyzyjną dekorację to używam do tego wykałaczki lub patyczka do szaszłyków. Przyda się również miseczka z wodą. W wodzie zanurzam samą końcówkę patyczka, a następnie nabieram nim maczków (lub czasem po jednej sztuce), które przyklejają się do pomoczonej końcówki.Płatki kokosowe doskonale imitują śnieg, dlatego często dekorują nimi choinki lub dachy domków. Miejsce, które chcę udekorować smaruję cienką warstwą białego lukru, który następnie posypuję kokosem. Co się przyklei to zostaje, a resztę strzepuję z pierniczka.

I to w skrócie tyle na temat moich dekoracyjnych metod. Wiele pierniczkowych inspiracji można znaleźć na Pintereście. Zachęcam do zabawy – dzięki niej trochę wcześniej czuć w domu klimat świąt. JBrak komentarzy:

Prześlij komentarz